Sports Day 2015 Results

Year Event First Team Second Team2 Third Team3 Fourth Team4 Time/Height/Distance Record
7 Tutor Group Relay B Y R G 04:47.7
8 Tutor Group Relay B G R Y 04:14.6
9 Tutor Group Relay Y G R B 04:13.0
7 Girls 300m Carys Evans Y Aimie Whitman R Emi Schild B Kathryn Resson G 53.52
8 Girls 300m Ruby Barker B Abby John R Rhiannon Morgan G Menna Cooper Y 51.91
9 Girls 300m Rosina Rooke R Eve Tibbs Y Kayleigh Siden G Julian Foley B 51.5
7 Boys 800m Ethan Jones B Alex Griffiths R Seb Bailey Y Copnnor Klappolatz G 02:44:29
7 Girls 800m Carys Evans Y Lauren French B Catherine Kesson G 03:21:18
8 Boys 800m Andrew Baker G Hugh Jones Y Lloyd Francis R Ethan Lewis B 02:30.2
8 Girls 800m Ellie Merriman B Alys Easen R Mia Coakham Y Amber Straton Y 02:39:32
9 Boys 800m Lewis Fryer R Oscar Price G Lewis Rhys B Joel Bayliss Y 02:25.8
9 Girls 800m Rosina Brooke R 03:04.2
7 Girls 100m Bethan Hobby R Imogen Watkins G Lara Logan Y Billy-Jean Coultas B 16.01
7 Boys 100m Euan Dykes G Jacob O’Loughlin R Deryn Price B Levi Vale Y 12.81
8 Girls 100m Maise Stott Y Meg Gedge B Molly Byrne G Alex Woodcock R 14.87
8 Boys 100m Lathum Cashell G Will Bevan R Evan Goulding Y James Griffiths B 13.66
9 Girls 100m Abi Williams B Jacila Gillies Y Rosina Brooke R Kayleigh Sinden G 15.13
9 Boys 100m Ollie Statsfield G Sam Cashell R Thomas Holley Y Joseph Lewis B 12.51
7 Boys & Girls 3 legged shuttle relay B Y R G
8 Boys & Girls 3 legged shuttle relay B Y G R
9 Boys & Girls 3 legged shuttle relay B
7,8,9 Girls Obstacle Course B Y R R
7,8,9 Boys Obstacle Course R G B R
7 Boys 300m Euan Dykes G Alex Griffiths R Sam Blatchford B Christian Constantinescu Y 44.37 45.52
8 Boys 300m Calum Tew B Jack Fields Y James Ryan R 50.78 43.09
9 Boys 300m Lewys Rees B Arran D’Arcy R Taylor Jones G Ollie Sims Y 44.59 42.75
Tug of War
7 Shuttle Relay Y R G B
8 Shuttle Relay B R Y G
9 Shuttle Relay Y G B R
7 Girls 200m Eleanor Delicata Y Lauren French B Tegan Deakin G R 35.94
7 Boys 200m Euan Dykes G Alex Griffiths R Christian Y Rhys Jones B 26.97 28.23
8 Girls 200m Lottie Prosser-Wrench B Rhianna Whyman R Libby Jones Y 32.07 27.96
8 Boys 200m Lathum Cashell G Evan Goulding Y Lloyd Francis R Ethan Lewis B 29.63 26.28
9 Girls 200m Megan Jenkins R Zoe Fryer B Jacita Y Pheobe Lewis G 28.44
9 Boys 200m Oliver Stansfield G Jake Callister R Ben Tiley B Rhyan Renster Y 26.29 24.81
7 Girls 1500m Ffion James B Hannah Porter G 05:32.7
7 Boys 1500m Owen B Seb Y Ethan B Sam B 05:16.8
8 Girls 1500m Ellie Marie B Rhiannon Whynman R Carys Morris R Ruby Barker B
8 Boys 1500m Andrew Baker G Hugh Jones Y
9 Girls 1500m Abigail Fisher R Katie Whiteman G Bethan Jones G Eve Tibbs Y
9 Boys 1500m Taylor Jones G Dylan Palmeria G Sam Dykes G Arran D’Arrcy R
7 Girls 4x100m Relay R G B 01:06.0 01:00.1
7 Boys 4x100m Relay G Y B R
8 Girls 4x100m Relay B R Y G
8 Boys 4x100m Relay B Y G R
9 Girls 4x100m Relay B G Y R
9 Boys 4x100m Relay R G Y B 54.35
7 Girls Javelin Eleanor Clay G Hannah Porter B Lucie Whitman R
7 Boys Javelin Jacob O’loughlin R Ben Willett B Cristian Constantinescu Y Ethan Jones G 22.2 21.4
8 Girls Javelin Mollie Heal Y Lottie Prosser-Wrench B 12.4 15.25
8 Boys Javelin James Beckman R James Rees B Matthew Roberts Y Oscar Taber G 19.8 26.63
9 Girls Javelin
9 Boys Javelin Dominic Delicata G Lewys Rees B Huxley Elliot Y Fox Lang R 27.25 35.8
8 Boys Long Jump Andrew Baker G Finley Cadman B Lloyd Francis R Josh Lewis Y 4.45
9 Boys Long Jump Taylor Jones G Joseph Lewis B Arron D’Arcy R Joel Baylis Y 4.5
8 Girls High Jump Maise Stott Y Hollie Miles B Emily Langford R Charlotte Pearce G 1.25m 1.40m
9 Girls High Jump Meg Jenkins R Mia Coles Y Zoe Fryer B 1.15
7 Girls Discus Carys Evans Y Skyla Holman G Jessica Gould B Rhiyanon Davies R 16.24 15.1
7 Boys Discus Charles Chetwynd Y Jak Miles R David Kings B 18.28 17.65
8 Boys Discus Andrew Baker G Mitchel Norris R James RR B Hugh Jones Y 21.75
9 Boys Discus Dominic Delicata G Scott Goodsell Y Fox Laing R 22.48
7 Boys High Jump Alex Griffiths R Harri Purnell Y Conrad Klappholz G Owen Sherman B 1.25m
7 Girls High Jump Raean McKellar G Aimie Whiteman R Carys Evans Y Chloe Williams B 1.24m 1.26m
8 Girls Long Jump Ellie Merriman B Abby John R Esther Burden Y 3.8
9 Girls Long Jump Abbie Williams B Nia Hilling Y Ellie Clements R Abi Waters G 3.9
8 Girls Discus Ellie- Rose Merriman B Charlotte Pearce G Bethan Chaimberlain R Hannah Jones Y 16.07
9 Girls Discus Abbie Williams B Cushla Gray G Ellenor Barwise R Rhiannon H Y 21.5
8 Boys High Jump Rafe Fernandez B Oscar Taber G James Wheton R Huw Jones Y 1.2
9 Boys High Jump Sion Hayward G Tom Purvis R Ben Tiley B
7 Girls Triple Jump Carys Evans Y Amie Whiteman R Carys Harvard B Madeline Corlett G 7.8
7 Boys Triple Jump Alex Griffiths R Levi Vale Y Sam Blatchford B Lloyd Thomas G 8.15
8 Girls Triple Jump Abbie John R 7
9 Girls Triple Jump Megan Jenkins G 8.1
7 Girls Shot Gwen Prince G Zosia Lewandowski Y Oriel Gray B 5.17
7 Boys Shot Jak Miles R Owen Ireland B Raphael Danter Y 5.61
7 Girls Long Jump Skyla Holman G Carys Evans Y Bethan Palfrey R Hannah Porter B 3.6
7 Boys Long Jump Alex Griffiths R Sam Blatchfield B Billy Jackson Y Leyton Lee G
8 Boys Shot James Beckman R Isaiah Tibbs G Billy Maguire Y 8.37
9 Boys Shot Dominic Delicata G Joseph Lewis B Fox Lang R Ollie Sims Y 8.62
8 Girls Shot Meg Gedge B Alix Woodcook R 7.31
9 Girls Shot Abbie Williams B Rhiannon Handley Y Meg Jenkins R Beth Jones G 7.36
8 Boys Triple Jump Alec Hillier G Finley Cadman B Zachary Dunne Y Tom Faulkerham R
9 Boys Triple Jump Oli Stansfield G Lewis Rees B Joel Baylis Y